25 TNF / Filmy / Poeci kina / Lech Majewski - "Młyn i krzyż"

Lech Majewski - "Młyn i krzyż"

Pokaz filmu i spotkanie z udziałem reżysera. Prezentacja w systemie cyfrowym.
Lech Majewski - reżyser filmowy, teatralny, scenarzysta, poeta, prozaik i malarz. Studiował w ASP. Publikował w "Nowym wyrazie", "Literaturze", "Poezji". W 1977 roku w Teatrze Studio wyreżyserował "Odyseję" według Homera

Wydał kilka tomików poezji: "Baśnie z tysiąca nocy i jednego miasta" (1977), "Poszukiwanie raju" (1978), "Mieszkanie" (1981), "Muzeum mojej nędzy" (1997), "Święty Sebastian" (1998) oraz powieści "Kasztanaja" (1981), "Szczury Manhattanu" (1993), "Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot Cudownej" (1996) i eseje "Asa Nisi Masa - Magia w 8 i 1/2 Felliniego". W 1981 roku został zaproszony z filmem "Rycerz" na festiwal do Cambridge i pozostał w Anglii. W 1982 roku na barce na Tamizie wyreżyserował nową wersję "Odysei". Wyjechał do USA, gdzie zrealizował "Lot świerkowej gęsi". Pierwowzorem scenariusza tego filmu była powieść "Kasztanaja". Od 1993 roku Lech Majewski realizuje także spektakle operowe. Jest autorem scenariusza i producentem filmu "Basquiat - taniec ze śmiercią" w reżyserii Juliana Schnabla (1995).

Autor plakatu głównego 21 Tarnowskiej Nagrody Filmowej 2006.

 

MŁYN I KRZYŻ
Film fabularny
Produkcja: Polska, Szwecja, 2009
Premiera: 2011.03.18
Dane techniczne: Barwny. 85 min.
Plenery: okolice Katowic, Tarnów, Dębno, Wieliczka, Jura Krakowsko-Częstochowska.

Opis:
Film "Młyn i krzyż" jest próbą współczesnego odczytania słynnego obrazu Petera Bruegla p.t. "Droga na Kalwarię". Wątek cierpienia Chrystusa splata się tu z cierpieniem Flandrii uciskanej politycznie i religijnie przez Hiszpanów w XVI wieku. Bruegel, najwybitniejszy filozof pośród malarzy opowiada o tragedii historii i wartości tolerancji. Film Majewskiego sprawia, że na naszych oczach ożywają postaci i sceny z obrazu niczym w tableau vivant.

Ekipa (lista skrócona):
Reżyseria: Lech J. Majewski
Scenariusz: Lech J. Majewski, Michael Francis Gibson
Zdjęcia: Lech J. Majewski, Adam Sikora
Scenografia: Katarzyna Sobańska
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Montaż: Norbert Rudzik
Charakteryzacja: Dariusz Krysiak, Monika Mirowska
Kierownictwo produkcji: Małgorzata Domin (Domino Film), Piotr Ledwig
Producent: Lech J. Majewski
Produkcja: Angelus Silesius
Obsada aktorska: Rutger Hauer (Peter Breugel), Michael York (Jonghelinck), Charlotte Rampling (Maria), Joanna Litwin (Marijken, żona Breugela)

 

ZOBACZ ZWIASTUN FILMU

Fotografie: kadry z filmu "Młyn i krzyż"

Źródło: www.filmpolski.pl