25 TNF / Filmy / Projekcje plenerowe / Pora umierać

Pora umierać

Reżyseria: Dorota Kędzierzawska
Reżyser II: Kacper Czubak
Scenariusz: Dorota Kędzierzawska
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2007
Premiera: 2007.10.19
Dane techniczne: Czarno-biały
Czas trwania: 104 min.

"Pora umierać" to historia starszej pani, właścicielki niegdyś pięknej, dziś sypiącej się, drewnianej willi. Po wielu, wielu latach, właśnie teraz spełnia się jej marzenie - "pozbywa się" ostatniego zakwaterowanego po wojnie lokatora.
Nareszcie znów jest panią w swoim domu. Niestety ta piękna i długo oczekiwana chwila przynosi raczej rozczarowanie. Nic nie jest tak, jak miało być. Syn nie chce zająć się remontem domu, ani wprowadzić się z rodziną do matki. W tajemnicy przed nią stara się za to sprzedać dom majętnemu sąsiadowi, któremu widok domu-staruszka "burzy" krajobraz. Bohaterka, Aniela, nie należy do smętnych, utyskujących na wszystko staruszek. Po raz kolejny - może już ostatni raz w życiu - nie poddając się, bierze sprawy w swoje ręce.

Tak jak Krystyny Feldman rolą życia okazała się zagrana w wieku 88 lat postać Nikifora, tak starsza od niej o rok Danuta Szaflarska (rocznik 1915) dała brawurowy popis swoich umiejętności aktorskich w filmie "Pora umierać", gdzie wystąpiła już jako dama 92 - letnia, ale wspaniałej formy mógłby jej pozazdrościć niejeden 60 - latek. Jej występ doceniło jury FPFF w Gdyni w 2007 r. , gdzie aktorka zdobyła nagrodę za główną rolę kobiecą (za rolę Anieli otrzymała również Orła - Polską Nagrodę Filmową). Ponadto dziełu Doroty Kędzierzawskiej przyznano też nagrodę za dźwięk, nagrodę dziennikarzy i Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu. Obraz ten doceniono również na festiwalach w Trieście, San Francisco, Leeds i Malmoe oraz na krajowych festiwalach i przeglądach.

Dorota Kędzierzawska decyzją Jury za ten film otrzymała Nagrodę Główną 22 Tarnowskiej Nagrody Filmowej w 2008 roku.

 

 

Ekipa:

Reżyseria: Dorota Kędzierzawska
Scenariusz: Dorota Kędzierzawska
Zdjęcia: Artur Reinhart
Scenografia: Albina Barańska, Artur Reinhart
Dekoracja wnętrz: Albina Barańska
Kostiumy: Katarzyna Morawska
Muzyka: Włodzimierz Pawlik
Dźwięk: Reinhard Stergar
Montaż: Dorota Kędzierzawska, Artur Reinhart
Charakteryzacja: Natalia Król
Kierownictwo produkcji: Michał Bisaga
Producent: Artur Reinhart, Piotr Miklaszewski, Wojciech Maryański
Produkcja: Kid Film, Tandem Taren-To
Obsada aktorska: Danuta Szaflarska (Aniela), Krzysztof Globisz (Witek, syn Anieli), Patrycja Szewczyk (wnuczka Anieli), Kamil Bitau (Romek Fiodor "Dostojewski"), Robert Tomaszewski (natręt)

 

Źródło: www.filmpolski.pl