25 TNF / Imprezy / Koncerty / Tomasz Stańko - Inauguracja 25 TNF

Tomasz Stańko - Inauguracja 25 TNF

25 Jubileuszowa Tarnowska Nagroda Filmowa rozpocznie się 7 maja 2011 r. w kinie Marzenie o godz. 11:30 pierwszą projekcją konkursową, których w tym dniu, ze względu na ilość filmów w konkursie Festiwalu, przedstawimy cztery.

Uroczysta Inauguracja odbędzie się w tym dniu w Teatrze im. Ludwika Solskiego o godz. 19:00, podczas której wręczona zostanie Nagroda za całokształt i wkład w polską kinematografię wybitnej aktorce - Danucie Szaflarskiej.

 

 

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa plakatów teatralnych i filmowych Rosława Szaybo (autora głównego plakatu 25 TNF) oraz koncert Tomasz Stańko, którego fragment kompozycji z filmu "Pożegnanie z Marią" od wielu lat jest głównym sygnałem dźwiękowym tarnowskiego Festiwalu.

Tomasz Stańko - światowej sławy wybitny trębacz. Ukończył PWSM w Krakowie. Reprezentuje nurt free jazzu. W 1962 grał z Adamem Makowiczem i jego "Jazz Darings" (wraz z nimi grali Jacek Ostaszewski i Wiktor Perelemutter), a w 1963 w zespole Krzysztofa Komedy. W 1968 stworzył swój słynny kwintet, w którym występowali również skrzypek Zbigniew Seifert, saksofonista Janusz Muniak, basista Bronisław Suchanek i perkusista Janusz Stefański. W swojej późniejszej karierze grał z wieloma muzykami z całego świata, wśród których wymienić można Cecila Taylora, Dave'a Hollanda, Jana Garbarka, Gary'ego Peacocka, Edwarda Vesalę, Dona Cherry'ego, Bernta Rosengrena (który wcześniej grał z Komedą, a którego Stańko zaprosił do nagrania płyty "Litania", zawierającej kompozycje Komedy), oraz wielu polskich muzyków, m.in. Tomasz Szukalski, Janusz Skowron, Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz.

W roku 2004 Tomasz Stańko został uhonorowany przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, drugiego co do ważności polskiego odznaczenia cywilnego. Jesienią 2004 r. Stańko wystąpił jako kurator dwóch międzynarodowych festiwali w Polsce: „Podpisano: Stańko” w warszawskiej Fabryce Trzciny i Jesieni Jazzowej w Bielsku Białej. Obie imprezy udały się nadzwyczaj i zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność i media branżowe. Jest też autorem muzyki do filmów i spektakli teatralnych.

Tomasz Stańko w sieci

 

Artyście akompaniować będzie pianista Dominik Wania.

Bilety w cenie 30 zł, w przedsprzedaży od 27 kwietnia (środa), w Biurze Obsługi TCK - Rynek 5.

Ilość miejsc ograniczona.

Fot. Andrzej Tyszko/ECM Records