25 TNF / Imprezy / Wystawy / Rosław Szaybo - Plakaty

Rosław Szaybo - Plakaty

W foyer Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego zaprezentujemy Państwu wystawę, na którą składać się będzie 30 artystycznych plakatów filmowych i teatralnych Rosława Szaybo, autora plakatu głównego 25 TNF.

Wystawa czynna będzie od 8 do 28 maja (w dniach pracy Teatru), w godz. od 10:00 do 18:00.

 

 

 

 

Rosław Szaybo (ur. 13 sierpnia 1933 w Poznaniu) – polski plakacista, fotograf i projektant okładek płyt i książek. Laureat licznych nagród oraz juror konkursów polskich i zagranicznych. W 1961 r. ukończył wydział malarstwa na ASP w Warszawie, pracowni malarstwa Wojciecha Fangora i plakatu Henryka Tomaszewskiego.

W 1966 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii gdzie pracował jako niezależny projektant. Od 1968 do 1972 trudnił się jako dyrektor artystyczny (art director) w agencji reklamowej Young & Rubicam. Od 1972 do 1988 na stanowisku dyrektora artystycznego w firmie fonograficznej CBS Records Great Britain zaprojektował ok. 2000 okładek płyt, m.in. dla Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest, Santany, Janis Joplin oraz Johna Williamsa. W tym czasie projektował też plakaty dla angielskich teatrów. Od 1993 prowadzi pracownię fotografii na ASP w Warszawie. W 2002 r. otrzymał tytuł profesora. Jego kreatywne podejście do nauki w dużym stopniu oźywiło pracownię, która pod jego kierownictwem stała się wyjątkowo popularna. Od 1994 - 1996 kierownik artystyczny Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik.

Zaprojektował m.in. plakat anonsujący udział Polski na EXPO'92 w Sewilli. Wśród instytucji, które na przestrzeni lat podjęły współpracę z artystą, oprócz licznych teatrów, znalazły się m.in. Polskie Nagrania, Wydawnictwa Artystyczno-Graficzne, Krajowa Agencja Wydawnicza, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Fryderyka Chopina.

Więcej o Artyście